dom weselny
restauracja
zespół
foto/video
suknie ślubne
moda dla panów
kościół
alkohole i napoje
hotel
dj
samochod
kwiaty
dekoracje
organizacja wesela
zaproszenia
makijaż
fryzjer
jubiler
cukiernia
Zastosuj
Anuluj
Wybierz powiaty.
Najpierw wybierz województwa, jakie chcesz przeszukać!
Wyszukaj firmy oferujące swoje usługi w wybranym przez Ciebie regionie.
Zastosuj
AnulujWskaż interesujący Cię termin w kalendarzu
Wyniki wyszukiwania uwzględnią takze
firmy, które nie prowadzą
własnego terminarza.
Usuń wybór terminu

Zastosuj
Anuluj
ilość wyników na stronie: 10 20 50, sortuj wg: miasto branże termin ocena
Artykuły portalu weselaopoczno.pl wyczyść kryteria
Zwyczaje ślubne

   Ślub i wesele to bardzo to trudny okres dla Nowożeńców. Organizacja wesela przysparza sporo nerwów, warto więc dołożyć starań tak, aby sama ceremonia przebiegała już płynnie bez większych przeszkód. Państwo młodzi powinni pamiętać że to oni są gospodarzami imprezy.

   Warto więc przed weselem zapoznać się z pewnymi zwyczajami ślubnymi stanowiącymi obowiązkowe punkty każdej imprezy weselnej, tak aby żadna ceremonia nie była zaskoczeniem dla Młodych. Niektóre obyczaje i ceremonie warto przećwiczyć wcześniej.

Witanie Młodych na sali weselnej

   Pan Młody musi pamiętać, że wchodząc na salę weselną powinien przenieść swoją żonę przez próg. Zwyczaj ten ma za zadanie zapewnić młodej żonie lekkie życie w przyszłości. Na sali rodzice weselni witają Młodych chlebem i solą. Matka panny młodej ma powinna w tym momencie zapytać córkę czy wybiera chleb, sól czy Pana Młodego, na co odpowiedź młodej powinna brzmieć „wybieram chleb, sól i Pana Młodego aby zarabiał na niego”. Po czym oboje młodzi jedzą po kawałku chleba umaczanego w soli. Kolejnym punktem powitania młodych jest toast wznoszony przez wszystkich gości weselnych za zdrowie Młodej Pary. Po toaście Młodzi rzucają za siebie kieliszki. Jeśli się rozbiją - czeka ich dostatnie oraz szczęśliwe życie.

Zajęcie miejsc przy stołach weselnych          

   Coraz częściej spotykanym obyczajem jest wcześniejsze zaplanowanie miejsc dla gości wraz z umieszczeniem wizytówek na stołach weselnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, unika się dezorientacji oraz można odpowiednio dobrać osoby siedzące obok siebie tak, aby znały się razem i mogły miło spędzić wspólnie czas. Obok siebie sadzamy np. znajomych z pracy, przyjaciół, krewnych, starszą część rodziny. Odpowiednie zaplanowanie miejsc dla gości pozwoli wszystkim na uniknięcie niezręcznych sytuacji i „ciszy” przy stole. Często przy sadzaniu gości weselnych przeprowadzana jest krótka prezentacja wybranych osób  (rodziców weselnych, rodziców chrzestnych). Zazwyczaj unika się prezentacji wszystkich gości weselnych – szczególnie przy tych większych imprezach. Taka prezentacja zabiera po prostu dużo czasu i może być nużąca.

Pierwszy taniec nowożeńców

   Jako pierwsza na parkiet wychodzi obowiązkowo Młoda Para. Młodzi zazwyczaj na swój pierwszy taniec wybierają wspólnie utwór muzyczny kojarzący się w jakiś szczególny sposób z ich związkiem. W ten sposób rozpoczynają zabawę weselną. Zazwyczaj do Młodej Pary dołączają się w trakcie utworu rodzice weselni czy też inni goście. Coraz częściej Młodzi przygotowują różnego typu układy taneczne pod muzykę nowoczesną starając się zrobić jak najciekawszy show dla swoich gości.

Toasty

   Wygłaszanie toastów jest obyczajem nowym, coraz częściej jednak spotykanym na naszych weselach. Warto wiedzieć że kolejność wygłaszanych toastów jak i sposób w jaki się to robi są bardzo ważne. Treść toastu powinna być ciekawa oraz nie za długa, tak aby nie nudzić gości. Warto też dobierać odpowiednie słowa i nie używać aluzji mogących zostać odgadniętymi tylko przez część gości weselnych. Co do samej kolejności toastów to powinna ona wyglądać następująco:

  • Pierwszeństwo ma ojciec Panny Młodej, w swoim toaście powinien przywitać Młodego jako nowego członka rodziny
  • Następnie ojciec Młodego który również wita w rodzinie synową
  • W następnej kolejności zazwyczaj przemawia ktoś z otoczenia Młodych (drużba, wspólny znajomy)
  • Następnie toasty mogą wznieść Młodzi, z tym że pierwszeństwo ma Pan Młody.

Oczepiny

   Oczepiny to chyba najważniejszy element każdego wesela. Same oczepiny to tradycja wywodząca się z dawnego obrzędu znanego i rozpowszechnionego wśród większości ludów słowiańskich (inaczej ten obrzęd nazywano przedbabinami, czepieniem, czepinami). Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka. Zasadniczą częścią oczepin jest symboliczne przejście Panny Młodej ze stanu wolnego w zamężny. Towarzyszą temu różne śpiewy okolicznościowe, zabawy i przyśpiewki. Znakiem „utraty niewinności” Młodej i przejścia w stan zamężny jest zdjęcie jej wianka z głowy (welonu). Obrzęd zazwyczaj wykonuje się o godzinie 12 w nocy. Przebieg oczepin różni się w zależności od regionu kraju i tradycji panujących w danych miejscowościach. Zwyczaj jest bardziej powszechny w regionach wiejskich, niektóre wesela w dużych miastach są go pozbawione.

Tort Weselny

   Po oczepinach Młodzi podają gościom weselnym tort. Czasem jest on podawany już po obiedzie weselnym. Ważne jest aby pierwsze kawałki tortu zostały pokrojone wspólnie przez nowożeńców i podane dziadkom oraz rodzicom. Potem obsługa wesela powinna pomóc Młodym sprawnie i szybko obdzielić resztę gości weselnych.

  Przyjęcie Weselne jest jedyną taką nocą w życiu. Warto dołożyć starań aby przebiegło bez większych zakłóceń a udana zabawa zarówno gości weselnych  jak i Młodych jest świetną wróżbą na przyszłe lata ich wspólnego życia.

Opoczno, fotograf, oczepiny, zwyczaje ślubne, zaręczyny, obrączki, tort na wesele, bukiet ślubny, goście, para młoda


Polecamy także:
Logowanie
Wpisz hasło, które otrzymałeś od Pary Młodej:Jeśli posiadasz konto w naszym serwisie - zaloguj się:

Login:
Hasło:
©2011-2019 ZapraszamNaWesele.pl