dom weselny
restauracja
zespół
foto/video
suknie ślubne
moda dla panów
kościół
alkohole i napoje
hotel
dj
samochod
kwiaty
dekoracje
organizacja wesela
zaproszenia
makijaż
fryzjer
jubiler
cukiernia
Zastosuj
Anuluj
Wybierz powiaty.
Najpierw wybierz województwa, jakie chcesz przeszukać!
Wyszukaj firmy oferujące swoje usługi w wybranym przez Ciebie regionie.
Zastosuj
AnulujWskaż interesujący Cię termin w kalendarzu
Wyniki wyszukiwania uwzględnią takze
firmy, które nie prowadzą
własnego terminarza.
Usuń wybór terminu

Zastosuj
Anuluj
ilość wyników na stronie: 10 20 50, sortuj wg: miasto branże termin ocena
Artykuły portalu weselaopoczno.pl wyczyść kryteria
Zaręczyny

   Zaręczyny  to jeden z najbardziej doniosłych momentów w życiu każdego człowieka. Są one  wzajemną deklaracją zawarcia małżeństwa, są wyrażeniem chęci bycia razem, założenia rodziny. W większości kultur chęć ta potwierdzana jest wręczaniem pierścionka. Kobieta przyjmując pierścionek wyraża zgodę na zaręczyny, a co za tym idzie również na małżeństwo. Zaręczyny stanowią początek okresu narzeczeństwa, które trwa, aż do zawarcia ślubu.

Staropolskie zwyczaje

   Zaręczyny jest to staropolski obyczaj. Dawniej nazywane były zrękowinami lub zmówinami. Polska wieś jest źródłem wiedzy o wielu ciekawych zwyczajach zaręczynowych. Dawniej, zanim zdecydowano się na zaręczyny, rodzina pana młodego sprawdzała czy będzie on mile widziany przez pannę i jej rodzinę. Wysyłano swatów do rodziny dziewczyny. W ten sposób przyszły pan młody zyskiwał pewność, że jego uczucia nie zostaną odrzucone, że nie dostanie kosza. Swaty często miały charakter czysto formalny i odbywały się w momencie, kiedy obie strony wstępnie ustaliły, że młodzi się pobiorą. Głównym celem swatów było ustalenie warunków zawarcia małżeństwa. Po wizycie swatów u panny młodej przedstawiciele jej rodziny udawali się na tzw. „oględziny” do domu pana młodego, aby sprawdzić, co jest on w stanie zaoferować przyszłej żonie. Jeśli oględziny wypadły pomyślnie, dochodziło do zaręczyn.

Współczesne zwyczaje zaręczynowe

   Przyszły pan młody udaje się ze swoimi rodzicami w oznaczonym dniu do domu wybranki. Zwyczaj nakazuje, aby miał ze sobą pierścionek zaręczynowy. Powinien mieć kwiaty dla narzeczonej i jej matki. Jeżeli w domu są inne pełnoletnie kobiety, one także powinny dostać kwiaty. W dobrym tonie jest wręczenie drobnych upominków dzieciom, jeśli są w domu. Ojcu panny młodej przyjemność sprawi z pewnością dobry alkohol. Młody zrobi dobre wrażenie, jeśli uklęknie przed wybranką i poprosi ją o to, by została jego żoną. Następnie powinien zwrócić się z prośbą do jej rodziców o udzielenie zgody na zawarcie związku małżeńskiego z ich córką. Kulminacyjnym momentem tego spotkania jest wręczenie przez chłopaka swojej narzeczonej pierścionka zaręczynowego. Zwyczaj nakazuje, aby narzeczony włożył pierścionek na czwarty palec lewej ręki swojej wybranki. Tutaj również pojawiają się pewne przesady. Jeden z nich głosi, że w chwili wkładania pierścionka dziewczyna powinna zacisnąć dłoń. Gest ten jest podobno gwarancją trwałego związku. Dobrym znakiem jest, gdy pierścionek zatrzyma się na ostatnim stawie palca dziewczyny, oznacza to, że będzie ona doskonałą żoną i panią domu. Następnie odbywa się obiad zaręczynowy lub kolacja. W czasie posiłku wznoszone są toasty za zdrowie i szczęście młodej pary. Rodzice i przyszli małżonkowie uzgadniają datę wesela oraz najważniejsze sprawy związane z tą uroczystością.

Najczęściej kameralnie

   Zaręczyny to zwykle mała, kameralna uroczystość. Odbywa sie w domu rodziców przyszłej panny młodej. Jest to zazwyczaj pierwsza okazja, kiedy rodzice młodych mogą sie spotkać, poznać. Zaręczyny są zwykle oznaką akceptacji związku młodych  przez ich rodziców. Tradycja głosi, ślub powinien być zawarty w przeciągu jednego roku od daty zaręczyn, w przeciwnym przypadku zaręczyny zostają uznane za niebyłe. Obecnie przesąd ten nie jest już przestrzegany, a czas od zaręczyn do ślubu znacznie się wydłużył.

 

Opoczno, Drzewica, obrączki, jubiler, zaręczyny, pierścionek, portal ślubny, strona ślubna, zaproszenia ślubne, zwyczaje, oczepiny, konkursy weselne, komis ślubny, welon, porady ślubne, fotograf, ślub kościelny, ślub konkordatowu, ślub cywilny, dom weselny, sala na wesele, fotograf na wesele, zdjęcia na ślub, auto do ślubu, obrączki, bukiet ślubny, suknia ślubna, zespół na wesele, tort, kościół, para młoda, narzeczeni


Polecamy także:
Logowanie
Wpisz hasło, które otrzymałeś od Pary Młodej:Jeśli posiadasz konto w naszym serwisie - zaloguj się:

Login:
Hasło:
©2011-2019 ZapraszamNaWesele.pl