Co warto wiedzieć na temat okiennych paneli ażurowych?

Ciekawą alternatywę dla tradycyjnych firanek stanowią nowoczesne panele ażurowe, które mają uniwersalny charakter. Sprawdzają się bowiem zarówno w sypialni, jak i salonie, kuchni czy nawet przedpokoju. Z jednej strony zabezpieczają wnętrze przed upalnym słońcem i wścibskim wzrokiem przechodniów lub sąsiadów, z drugiej zaś wzbogacają aranżację przestrzeni. 

Prosty sposób na urozmaicenie domowych pomieszczeń

Panele ażurowe odznaczają się otworami ornamentowymi wyciętymi w tkaninie metodą laserową. Posiadają zazwyczaj prostokątny lub owalny kształt, a wykonane są z woalu, organtyny, batystu, żakardu, ewentualnie syntetycznego poliestru. Ze względu na elegancki design bardzo wiele osób wiesza je w oknach bezpośrednio przed świętami kościelnymi albo uroczystościami rodzinnymi. Wprowadzają wówczas do obiektu mieszkalnego odświętną atmosferę. Niewątpliwą zaletą tego typu dekoracji jest spora odporność na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne czynniki atmosferyczne (np. promieniowanie UV), gwarantująca co najmniej kilkuletnie użytkowanie bez żadnych niespodzianek. Same zdobienia wykazują się natomiast niepodatnością na strzępienie (ich krawędzie pozostają idealnie równe przez długi czas). Panele ażurowe doskonale pasują zwłaszcza do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu skandynawskim, klasycznym, rustykalnym i glamour. 

Nie zapomnijmy o regularnym czyszczeniu

Panele ażurowe są dostępne na rynku w zróżnicowanej palecie kolorystycznej i wzorniczej. Do najbardziej popularnych zaliczamy oczywiście wersje śnieżnobiałe oraz beżowe z motywami florystycznymi czy geometrycznymi. Przeważnie występują jako samodzielne firany, choć sklepy oferują je również w zestawach z fantazyjnymi lambrekinami, ciężkimi zasłonami, rozmaitymi akcesoriami ułatwiającymi efektowne upinanie i ciekawymi aplikacjami pozwalającymi na zwiększenie atrakcyjności wizualnej (kryształkami, cyrkoniami, frędzlami itp.). Jeśli chcemy udekorować okna typowo balkonowe, to postawmy na długie egzemplarze przystosowane do swobodnego rozsuwania. Do okien pokojowych w zupełności wystarczą zwykłe modele o średniej długości. Dodajmy, że panele ażurowe wymagają systematycznego czyszczenia, ponieważ na powierzchni materiału z czasem gromadzi się kurz, dym papierosowy i szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Optymalnym rozwiązaniem jest pranie ręczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać do tego celu pralkę automatyczną. Trzeba jedynie pamiętać o ustawieniu programu przeznaczonego do tkanin delikatnych i umieszczeniu firany w specjalnym woreczku przed włożeniem do bębna.